Dharmasala: druhý rok

Dharmasala nedávno podruhé obletěla kolem Slunce, což je dobrá příležitost se ohlédnout a rozhlédnout.

Jak se daří?

10333629_686130591434507_2865342577438767752_oObčas se takhle to ptáte. Většinou jedním slovem odpovídám že dobře, jednou větou že docela dobře, jak v čem.

To základní, spojit kulturu Himálají a kulturu čaje, českou čajovnu s myšlenkou himálajské dharmasaly, se daří. (Dharmasaly v Himalájích poskytují putujícím oddech, nocleh, prostor pro zastavení, meditaci, jednoduché jídlo a čaj :-)

Také se daří čaje. Vybírat, dovážet, ochutnávat, nakupovat, připravovat a samozřejmě pít čaj nás baví. Výsledkem je čajová nabídka která je podle našich měřítek jednou z nejzajímavějších v Praze. Výhodou Dharmasaly je v tom otevřený a teamový přístup: nikdo z nás není univerzálním čajovým expertem, který by rozuměl všemu od Rize po Gyokuro, ale u skoro každé čajové oblasti ji někdo z nás má rád, nebo ji znají, mají rádi a dováží odtud čaje naši dodavatelé.

Co trochu pokulhává je prezentace téhle nabídky, která tak zůstává, když ocitujeme jednu recenzi, „dobře ukrytá“. Doufáme, že alespoň částečné zlepšení přinese jedna z novinek: online čajové menu. Sice to ještě není úplně hotové, ale mrkněte se na betaverzi cajove.menu :)

Velkou radost máme z množství setkání, akcí a srazů, které v Dharmasale pořádáte. Spousta z toho jsou hodně zajímavé věci – občas nás spíš mrzí, že se ne všeho co se v čajovně děje, stíháme účastnit.

TO DO

Pořád je toho hodně co vylepšovat. Například na vybavení kuchyně, nábytku, provozu…

Pořád ještě se o Dharmasale vlastně neví :) Skupinu hostů a příznivců si čajovna našla (díky Vám!). Přesto jsme polo-underground nejen fyzicky. Na cestách mám občas pocit, že by bylo mnohem praktičtější mít Dharmasalu třeba v Berkeley v Kalifornii nebo v Brooklynu v New Yorku. V Česku jsou čajovny dlouho, jsou v mnohém originálním československým fenoménem. Což je možná ve zdejším prostředí i nevýhoda – co je originální se nedá hodnotit podle měřítka „ano, tohle je perfektně okopírovaný koncept, stejně originální jako v Berlíně“. Každopádně ač jsou nejlepší české čajovny v kvalitě čajů i jejich přípravě na světově výborné úrovni, jsou mimo hlavní proud zdejší gastronomie. Čaj je prostě pořád jakási alternativa, mimo hlavní proud.

FAQ: Finance

Častou otázkou bývá, zda se čajovna uživí. Dharmasala je celkem „open source“ – proč se tedy nepodělit o zkušenosti. Jak to zhruba vypadá s tokem peněz vidíte na následujícím grafu – zelená čára jsou příjmy, červená výdaje, v průběhu roku. Tedy něco vyděláme v zimě, něco proděláme v  létě. Možná se tak projevuj představa, že čaj je „ohřívací“ nápoj, nejvíce přitažlivý v podzimní plískanici. To je trochu škoda – čaje jsou velmi různé, a v horku je dost možná lepší nápad dát si zelený čaj než ledovou colu.

Každopádně s létem máme svěží velký čajový plán, který teď zkoušíme nastartovat na Startovači – více viz níž.

path3001

Dosud nevyřešenou otázkou také je financování zadní místnosti čajovny, která je využívaná k přednáškám, koncertům, meditacím a různým setkáním. Velmi se nám líbí co tam vzniká, bohužel se tahle část prostoru úplně „neuživí“. Zatím to jaksi „dotujeme“ z jiných aktivit, není jasné, zda to tak bude dlouhodobě udržitelné.

Roztodivná protivenství

Občas čelíme nepříjemnostem. Tak nás třeba letos na jaře opakovaně navštívili zloději. Při posledním pokusu bylo už jejich počínání docela bizarní – počítače, peníze a podobné zdánlivě hodnotné věcí zmizely už při předchozím vloupání. Takže …došlo na čaj. Opravdu by mě zajímalo, zda tak opakovanými návštěvami došlo k osvícení zlodějů, někdo pár kilo loňského jarního Darjeelingu teď někde někdo popíjí, nebo to zkusil spíš nabídnout v zastavárně, nebo třeba aplikovat nitrožilně :)

Podobně nepříjemné jako zloději je i cosi, co by se dalo nazvat legislativně-regulačním prostředím. Regulace podnikání v Česku jsou bohužel čím dál tím častěji koncipované s přístupem „drobná firma = škodná“.  Funguje to asi takhle: přijme se zákon, který relativně snadno splní velká firma, která má vlastní účetní oddělení, mzdové účetní, právní oddělení, specialistu na bezpečnost práce, atd. Do zákona se napíší sankce za nesplnění regulací ve stylu „pokuta 10 tisíc až 10 milionů korun“. V malé firmě povinnost často dopadne na majitele – takže místo čajů, které nás baví, trávíme několik dní za měsíc vyplňováním roztodivných lejster a papírů, což je činnost která nás velmi nebaví. A to nám momentálně  žádný úřad přímo škodit nezkouší – přišemž je jasné, že pokud by chtěl, tak velmi snadno může.

Jak dál?

V létě chceme rozjet čajovou zahradu a ICE TEA BAR.  Je to otevřený projekt který závisí na vaší podpoře: startujeme to na Startovači, takže pokud chcete v létě popíjet skvělé čaje v upravené zahradě třeba na pohodlném lehátku, tak nás prosím podpořte. Mnoho čajů se dá louhovat i za studena, vznikají tak příjemné, osvěžující nápoje, které málokdo zná.

Na podzim bychom rádi zase uvedli do hezčího stavu zadní meditační místnost.

Zatím nás to baví, takže pokračujem! A důležitá věc: díky za zpětné vazby.  Pokud vám něco chutnalo, líbilo se, potěšilo vás, je fajn když to čajovníkům a čajovnicím řeknete (když nelíbilo, tak taky).  Je taky prima když věnujete to extra úsilí, že napíšete recenzi (dá se třeba na Tripadvisoru, Yelp,Google, případně Facebooku).

Díky

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Všechny články a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..