Himalájské večery podzimní

Milí přátelé Tibetu a Himalájí,
zveme Vás na další část cyklu Himalájských večerů v čajovně Dharmasala.

Tentokrát se u nás představí některé české neziskovky a dobrovolníci pomáhající v himalájských oblastech, cestovatelé a také lidé z Himalájí pocházející. Výjimkou bude přednáška o kulturním propojení dvou vzdálených oblastí, o buddhismu v Burjatsku.
Dobrovolné vstupné půjde na podporu projektu nebo jako odměna pro přednášejícího.

Přednášky a projekce se budou konat vždy ve čtvrtek od 19:30 a těšit se tedy můžete na:

12.11. Brontosauři v Himalájích – o dobrovolnickém projektu bude mluvit Jiří Sázel
19.11. Buddhismus v Burjatsku (Lygžima Chaloupková)
3.12. Spolek Lungta a Jigme – mj. o Khanově akademii a vzdělávání v Tibetu
10.12. Jak se žije v Tibetu (Ješi)
17.12. Beseda o Bhútánu s promítáním (Michal Thoma)

pokračujeme i po Novém roce!
14.1. Malý Tibet a Sluneční škola (Štěpán Pastula)

Podrobnosti viz níže! Další přidáme brzy. Rezervovat místo na veškeré jednotlivé akce si již ale můžete ZDE. Velmi nám tím zároveň usnadníte organizaci. Děkujeme a těšíme se na Vás!

IMG_6790s

PODROBNÝ PROGRAM:

12.11. Brontosauři v Himalájích – Jiří Sázel

Organizace Brontosauři v Himálajích pomáhá v rozvojiBronti_Jiří Sázel školy v Malém Tibetu a je jedinou českou organizací spolufinancovanou 14. Dalajlámou. Na přednášce poví Jiří Sázel jaké to je stavět školu v Himálajích, jak těžké bylo získat Dalajlámovu podporu a jaké bylo jeho osobní setkání s Dalajlámou v létě 2012. Také se dozvíte, jak můžete pomoci v Himálajích jako dobrovolník.

Jiří Sázel je student fakulty stavební v Brně a člen Hnutí Brontosaurus. V Ladakhu byl šestkrát nejdříve jako dobrovolník, potom jako koordinátor dobrovolnické skupiny a od roku 2010 koordinuje pomoc v rozvoji školy ve vesnici Mulbekh. V létě roku 2010 navrhnul novou školní budovu internátu (vytápěna sluncem a s maximálním využitím lokálních materiálů), která byla vyhlášena nejlepším příspěvkem mezinárodní konference Juniorstav 2011 v Brně na které soutěžilo 400 účastníků.

Bronti_Vesnice Mulbekh Bronti_Stavba školy ve vesnici Mulbekh

 

 

 

19.11. Buddhismus v Burjatsku – Lygžima Chaloupková
(přednáška a promítání)

PhDr. Lygžima Chaloupková, která je původem z Burjatska, navštěvuje pravidelně Ulan-Ude, hlavní město Burjatské republiky a Aginský burjatský okruh v Zabajkalském kraji v Rusku. Naposled tam byla v r. 2014, kdy se konaly oslavy 160. narozenin XII. Chambo-lamy D. Itigilova. Při své prezentaci bude promítat obrázky z těchto oslav. Burjati si zachovali své tradice a zvyky po mnohá staletí a v posledních desetiletích obnovuji náboženský život, staví buddhistické chrámy a stúpy.
První část je věnována buddhistickým památkám v Ulan-Ude, druhá část představuje buddhistické kláštery v Aginském burjatském okruhu, příjezd tibetského Ševalha rinpočhe do Suduntuje.
Máte jedinečnou možnost zhlédnout obrázky ze života burjatského národa při obnově buddhismu a jeho náboženských rituálů ve Východní Sibiři.

burjatsko_img023burjatsko2_DSC_0315

 

 

 

 

 

 

 

 

3.12. Spolek Lungta a Jigme

Spolek Lungta a Tibeťan Jigme Vás nenucenou formou zasvětí do vzdělávacího projektu Khan academy, do života v Tibetu i v exilu a v následné diskusi i do čehokoli, co Vás prostě bude zajímat.
Podívejte se na událost na Facebooku a navštivte stránku Lungty na Facebooku.

 

10.12. Jak se žije v Tibetu – Ješi

Rodilý Tibeťan bude vyprávět o překotné a neřízené modernizaci v současném Tibetu. Jak se tradičně založení Tibeťané vyrovnávají s masivním příchodem konzumní kultury? Jak mění televize, mobily a peníze životní styl Tibeťanů? A jaký to má vliv na rodinné vztahy? Jaké jsou rozdíly moderního života na vesnici a ve městě? Během večera také představí čínský vzdělávací systém, který sám zažil. Zmíní i nejnovější změny v tomto pro život velmi důležitém období dospívání.

 

17.12. Beseda o Bhútánu – Michal Thoma
(Projekce fotografií a beseda)

Povíme si o tajemstvích a pokladech jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Nahlédneme do starobylých buddhistických klášterů i do nedobytných hradů, seznámíme se hrubým domácím štěstí, jež Bhútánci upřednostňují před hrubým domácím produktem a povíme si i o zákoutích bhútánské politiky a historie. Samozřejmě si ukážeme i bhútánský Himálaj, jež skýtá jedny z nejkrásnějších a zároveň nejtěžších trekových tras.

Tiger's nest (Taktsang gomba)bhutan_michal-thoma

 

 

 

 

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..